Oded Ezer's Visionary Typography: Artist Talk at HSE ART AND DESIGN SCHOOL in Saint Petersburg

On June 28, at the RASKROI space in St. Petersburg, Oded Ezer delivered a lecture focused on his numerous experimental projects, which lie at the intersection of typography and design, biology, and social phenomena.

Oded Ezer is a conceptual type designer and creator of large-scale design projects from Tel Aviv. By employing the visual language and techniques of artistic type modification, he delves into themes of anthropology, ethics, fiction, religion, history, sociology, and politics, while also analyzing existing writing systems.

Ezer has collaborated with numerous cultural and commercial organizations, including MoMA, the V&A Museum, Google, Samsung, Waze, the Jewish Culture Festival in Krakow, Little Brown & Co., the National Taiwan Museum of Fine Arts, the Typomania Festival in Moscow, Jerusalem Season of Culture, Palermo Capitale della Cultura, Design Museum Holon, and many others.

His works have been featured in issues 21 and 40 of the Projector magazine: “Oded Ezer is a true wizard. His types are just incredible. They come to life, release tentacles, crawl into corners, and totally misbehave. Having left plane paper, where letters are originally supposed to exist, for the third dimension, Oded’s Three-D lettering experiments have established a new genre of (type-)(3D-) graphic design. However, this is what Oded is already talking about in the past tense. The experiment never ends.”